U današnje vrijeme potpuno je uobičajeno vidjeti brojne mlade kako većinu svoga vremena provode s mobitelima u rukama. Od dolaska pametnih telefona na uređajima su dodane brojne usluge i mogućnosti na jednom mjestu. Učestalo dopisivanje, fotografiranje, igrice... samo su neke od mnogih mogućnosti koje se nude. Iako je život u digitalnom dobu, uvelike olakšan zbog digitalnih alata kao što su mobiteli, računala i tableti. Prekomjerno korištenje istih može ometati školu, posao, odnose i brojne druge aktivnosti u svakodnevici. Ovisnost o pametnim telefonima, popularno poznata kao i „nomofobija“ (iracionalni strah od ostajanja bez mobitela), često dolazi u kombinaciji s prekomjernom upotrebom interneta ili nekim oblikom otežane samokontrole i poremećaja ovisnosti. Ovakvu vrstu ovisnosti može se definirati kao pretjerano korištenje interneta koje narušava fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokuje poteškoće u socijalnom funkcioniranju.
Postoji li ovisnost o mobitelu?
Ovisnost o mobilnim uređajima nije službeno klasificirana kao poremećaj, međutim ljudi mogu razviti pretjerano korištenje mobitela koje može negativno utjecati na njihovo zdravlje i svakodnevni život. Tako i jeste nastao pojam koji opisuje ovisnost o mobitelu – nomofobija. Ovisnost o mobitelu može posebno biti opasna za djecu, pogotovo u periodu razvoja. Može utjecati na razvoj socijalno – društvenih vještina, na fizičko i mentalno zdravlje te na akademske uspjehe i životni razvoj.
Simptomi ovisnosti o mobitelu
Bez službene klasifikacije ne može se govoriti o jasnim simptomima, no pojavljuju se slični onima kod drugih ovisnosti. Simptomi ovisnosti o mobitelu mogu uključivati:
Mentalno zdravlje: prekomjerno korištenje mobitela povezano je s povećanim rizikom anksioznosti, depresije i problema sa spavanjem.
Fizičko zdravlje: dugotrajno korištenje mobitela može uzrokovati fizičke probleme poput bolova u vratu, očiju, povećani rizik od pretilosti..
Socijalne vještine: negativan utjecaj na sposobnost komuniciranja licem u lice, povećavanje osjećaja usamljenosti, smanjenje kvalitete socijalne interakciji.
Kako se riješiti ovisnosti o mobitelu?
Ovisnost o mobitelu predstavlja ozbiljan problem koji zahtjeva sveobuhvatan pristup za njegovo rješavanje. Razne edukacije o zdravim navikama korištenja tehnologije može pomoći u smanjenju ovisnosti. Redoviti digitalni „detox“ , gdje se svjesno izbjegava korištenje mobitela na određeno vrijeme, također može pomoći u smanjenju ovisnosti i poboljšanju mentalnog zdravlja. U današnje vrijeme postoje i razne aplikacije koje prate vrijeme provedeno na mobitelu i tako pomažu korisnicima u postavljanju ograničenja. Važno je postaviti granice, kada i gdje se mobiteli mogu koristiti, primjerice tijekom obroka, druženja s prijateljima, obitelji ili prije spavanja.
Matea Bošković
Primjedbe
Objavi komentar