Ljubav. Prijateljstvo. Empatija. Solidarnost. Riječi su to koje se u zajednici često mogu čuti, ali njihovo pravo značenje najglasnije se izgovara kroz djela. Upravo su ljubav, prijateljstvo, empatija i solidarnost kroz djela prisutne u svakom kutku prostorija Društva multiple skleroze Dubrovačko – neretvanske županije. Društvo je kao neprofitna udruga, osnovano 2004. s ciljem unaprjeđenja liječenja, istraživanja, rehabilitacije te zaštite osoba s multipla sklerozom. Društvo broji deset stalno zaposlenih koji brinu o 110 članova, a voditeljica Patricija Švaljek ističe kako je od samoga početka cilj senzibilizirati javnost na probleme s kojima se osobe s invaliditetom susreću.
„ U Društvu sam od samog osnutka. Prijateljici mi je dijagnosticirana bolest multipla skleroza. Željela sam joj pomoći te smo došli na ideju osnovati društvo koje će pružati pravnu i psihološku pomoć, biti ruka podrške kad je najteže, pogotovo osobama čija je bolest progresivna i senzibilizirati javnost na probleme osoba s invaliditetom, što je vrlo bitno. Moram reći da nam veliki problem predstavlja nemogućnost češćeg posjeta članova koji se nalaze na Korčuli, Pelješcu i Neretvi. Trudimo se koliko možemo, kad volite svoj posao željeli biste napraviti najviše što možete, svakoga člana doživljavam kao člana obitelji, oni to osjete“, naglasila je Švaljek.
Različite aktivnosti
Društvo se financira iz državnog fonda, odnosno fonda državne lutrije, resornih ministarstava, Županije i Grada Dubrovnika. Članarine za korisnike su simbolične. Osim pravne, psihološke i duhovne pomoći Društvo za svoje članove organizira različite radionice, poput izrade decoupagea i slikanja, terapijsko jahanje, različite izlete. Svrha tih aktivnosti je poboljšati kvalitetu života osoba s multipla sklerozom.
Radovi koje su napravili članovi na radionici slikanja.
Volonteri – važan dio Društva
Sastanci, druženja i razgovori su upravo ono što im najviše olakšava borbu s tom teškom bolešću, a volonteri su važan dio Društva. Njih 14 svakodnevno bez ikakve naknade brine o o korisnicima.
Društvo od 2006. provodi i projekt `Osobni asistent` kojim se oboljelima od multiple skleroze, kao i njihovim obiteljima, nastoji osigurati što normalniji život. asistenti, njih 12, rade na četiri sata dnevno, a njihov odnos s korisnicima Društva često iz poslovnog prelazi u pravo prijateljstvo.
Razgovori ugodni
koje članovi željno očekuju.
( Privatna arhiva
Patricije Švaljek)
Suradnja s ostalim organizacijama
Društvo često surađuje s Caritasom Dubrovačke biskupije te
Crvenim križem Dubrovnik. Posjećuju sve od Korčule do Konavala, pomažu im volonteri
Crvenog križa kako bi obišli sve članove,
da se oni ne bi osjećali zaboravljeni. Od iznimne važnosti je i
pomoć koju svakodnevno primaju od
Obiteljskog savjetovališta Dubrovačke biskupije te don Jerka Bana koji
volontira u Društvu. Don Jerko organizira savjetovalište članova koji ga rado
slušaju i traže utjehu u njegovim riječima, bez obzira koje su
vjeroispovijesti.
I
zaista pomoći nekome da se osmjehne u najtežim trenutcima najbolje pokazuje
značenje riječi ljubav, prijateljstvo, solidarnost, empatija. Riječi koje najglasnije izgovaramo svojim djelima, Riječi
koje su, kroz djela, prisutne u svakom kutku prostorija Društva multiple
skleroze Dubrovačko – neretvanske županije.
Ana Noćilo
Primjedbe
Objavi komentar