Vršnjačko nasilje u posljednjih nekoliko godina raste i postaje sve okrutnije. Učenici fizički i psihički maltretiraju jedni druge, prijete profesorima i starijima. Kako društvene mreže postaju popularnije, djeca objavljuju na društvene mreže činove nasilja. Nasilje među djecom u školama predstavlja ozbiljan društveni problem koji ima široke posljedice na emocionalno i psihološko zdravlje djece. Ovaj oblik nasilja može se manifestirati kroz fizičko, verbalno ili emocionalno zlostavljanje, a često ostavlja dugotrajne posljedice na žrtve. U Hrvatskoj i na Balkanu, nasilje među djecom u školama nije rijetkost, a statistike pokazuju zabrinjavajuće trendove koji zahtijevaju hitnu pažnju i intervenciju.
![]() |
(fotografija preuzeta s interneta) |
Prema istraživanjima, nasilje među djecom u školama u Hrvatskoj i regiji prisutno je u različitim oblicima. U posljednjim godinama, izvještaji pokazuju da se oko 20-30% djece suočava s nekim oblikom nasilja tijekom školovanja. Ured pravobraniteljice za djecu zabilježio je porast vršnjačkog nasilja od 70% u odnosu na 2022 godinu. U ovoj školskoj godini MUP je evidentirao 362 slučaja nasilja, što je 53% od ukupnog broja prijava cijele prošle školske godine. Razlozi za ovakvo ponašanje mogu biti različiti, uključujući obiteljske okolnosti, socijalne pritiske, nedostatak emocionalne podrške te utjecaj medija. Također, djeca koja sama doživljavaju nasilje ili su svjedoci nasilja u svojoj okolini često postaju nasilnici. Ako dijete doživljava nasilje u okolini, bilo da gleda nasilje u obitelji bilo da je u društvu puno nasilja, to dijete dobiva poruku da se s nasiljem rješavaju stvari. Okolina je jako važna. Takvo dijete uči da je važno dominirati, da je važna moć, da je važno biti drugima, na neki način nadređen i kontrolirati druge. Osim toga, nedostatak edukacije o emocijama i socijalnim vještinama može pridonijeti razvoju nasilnog ponašanja među djecom.
„Holistički pristup, edukacije, suradnje svih dionika te rad na razvoju empatije, tolerancije i samopoštovanja ključni su u prevenciji nasilja među djecom u školama.“
Prevencija nasilja među djecom u školama zahtijeva holistički pristup. Ključni koraci uključuju edukaciju učenika o važnosti empatije, tolerancije i rješavanja sukoba bez nasilja. Škole mogu implementirati programe koji promiču pozitivno ponašanje, a roditelji trebaju biti uključeni u proces obrazovanja i podržavati djecu u razvijanju zdravih odnosa. S djecom koja čine nasilje se treba raditi na samopoštovanju i na razvoju empatije. Mnoga djeca koja to čine ne razumiju kako se drugo dijete osjeća. S njima se treba raditi na regulaciji agresivnosti i smanjivanju impulzivnog ponašanja. Također, važna je suradnja svih dionika, uključujući učitelje, stručne radnike i lokalnu zajednicu, kako bi se stvorilo sigurno okruženje za učenike. Policija i socijalne službe također igraju ključnu ulogu u zaštiti djece i prevenciji nasilja. Samo zajedničkim naporima moguće je smanjiti nasilje među djecom i stvoriti sigurnije okruženje za sve učenike.
Ana Jadrušić
Primjedbe
Objavi komentar