Studenti druge godine prijediplomskog studija Medija i odnosa s javnošću, uz pratnju izv.prof.dr.sc. Katje Bakije, imali su priliku sudjelovati u terenskoj nastavi koja je obogatila njihovo znanje o povijesti novinarstva, ali i kulturi Dubrovnika. U sklopu nastave iz kolegija Povijest novinarstva, posjetili su Palaču Grada Dubrovnika, koja je jedno od najvažnijih povijesnih i kulturnih obilježja grada. Ovaj posjet bio je prilika da studenti steknu dublje razumijevanje kako novinarstvo, politika i kultura zajedno oblikuju povijest jednog naroda. Prvi dio posjeta bio je posvećen Gradskoj vijećnici, a studenti su imali priliku istražiti njezinu bogatu povijest koja datira iz 14. stoljeća. Ova palača bila je središnje mjesto političkih događanja u Dubrovniku, a danas je simbol dubrovačke političke baštine.
Supilo: Borac za političku slobodu i novinarsku neovisnost
Tijekom obilaska, posebnu pažnju privukla je urna Frana Supila, jednog od najvažnijih novinara, političara i publicista u povijesti Hrvatske. Frano Supilo bio je ključna figura u borbi za hrvatsku autonomiju unutar Austro-Ugarske, a njegova novinarska djela bila su usmjerena na promicanje hrvatskog nacionalnog identiteta i prava slavenskih naroda. Supilo je umro 25. rujna 1917. godine u Londonu, a urna s njegovim pepelom, uz državne počasti, prenesena je u Dubrovnik 1927. godine. Danas se urna čuva u Gradskoj vijećnici, što predstavlja trajni spomen na Supilovu važnost u hrvatskoj povijesti i njegovu borbu za političku slobodu i novinarsku neovisnost. Ovaj simbolični trenutak bio je prilika za studente da se upoznaju s njegovim životom i radom, koji su imali velik utjecaj na razvoj novinarstva u Hrvatskoj. Supilo je bio osnivač i urednik nekoliko važnih novina, a najpoznatiji je po svom radu u novinama „Narodni list“, koje su bile politički i kulturno orijentirane prema hrvatskom nacionalnom interesu. „Narodni list“ bio je medij koji se zalagao za hrvatsku autonomiju unutar Austro-Ugarske, a Supilo je kroz njega zagovarao i borbu za prava slavenskih naroda, posebice Hrvata, u sklopu šireg političkog okvira. Studenti su u sklopu nastave analizirali Supilovo novinarstvo, njegov politički angažman, kao i njegov značaj u širem kontekstu borbe za nacionalne slobode. Razumijevanje Supilovog djelovanja kroz povijest omogućilo je studentima da steknu uvid u ključne trenutke novinarske povijesti Hrvatske, ali i političku dinamiku u doba Habsburške Monarhije.
![]() |
(fotografije iz privatnog arhiva) |
Umjetnost i identitet Grada
Nakon obilaska palače i upoznavanja s poviješću Gradske vijećnice, grupa studenata posjetila je i Galeriju Dulčić Masle Pulitika, koja se smatra jednim od najvažnijih kulturnih centara Dubrovnika. Galerija je posvećena djelima trojice najistaknutijih dubrovačkih slikara: Iva Dulčića, Antuna Masle i Đura Pulitike, koji su svojim radovima oblikovali vizualnu baštinu grada. U galeriji su izložena djela koja su postala zaštitni znak same galerije, a izložbe su se često izmjenjivale s djelima drugih umjetnika. U 2013. godini, kako bi se sačuvala i promovirala njihova djela, postavljen je stalni izložbeni postav na prvom katu galerije, gdje su izložena djela ovih trojice velikana dubrovačke umjetnosti. Studenti su imali priliku detaljnije upoznati se s njihovim radovima, koji su obuhvatili različite stilove i pristupe umjetnosti, od klasičnih pejzaža do modernih prikaza dubrovačkog života. Kroz njihove slike, studenti su uočili duboku povezanost umjetnosti i identiteta grada, te kako umjetnost može biti snažan alat u očuvanju kulturne baštine. Osim stalnog izložbenog postava, studenti su imali priliku obići i Atelijer, koji je smješten na trećem izložbenom prostoru Umjetničke galerije Dubrovnik. Ovaj atelijer posvećen je Đuru Pulitiki, čiji su radovi imali značajan utjecaj na razvoj moderne dubrovačke umjetnosti. Atelijer Pulitika pruža poseban uvid u kreativni proces umjetnika, a posjetiteljima omogućava da dožive umjetnost u njenoj najizravnijoj formi. Za studente, ovaj posjet bio je ne samo prilika za razmjenu teorijskog znanja stečenog u nastavi, već i za praktično razumijevanje povijesti novinarstva, kulture i umjetnosti, koji su od ključne važnosti za razumijevanje identiteta Hrvatske i Dubrovnika.
Terenska nastava omogućila je studentima da kroz direktnu interakciju s povijesnim i kulturnim lokalitetima dublje razumiju ulogu novinarstva i umjetnosti u oblikovanju društva i povijesti.
Mia Karađole
Primjedbe
Objavi komentar