U današnjem digitalnom dobu, navike čitanja među studentima doživljavaju značajne promjene. Tradicionalne knjige ustupaju mjesto e-knjigama, audio knjigama i sažecima dostupnim na internetu, što postavlja pitanje: čitaju li studenti danas manje ili samo na drugačiji način?
![]() |
(izvor: unsplash.com) |
Utjecaj digitalizacije na studentske navike
Sve navedene promjene rezultiraju time da se informacije često konzumiraju površno, s naglaskom na brzinu umjesto dubinskog razumijevanja. Istraživanja sugeriraju da pažnja studenata postaje sve kraća, vjerojatno kao posljedica stalne izloženosti raznovrsnim i često fragmentiranim sadržajima. Kao rezultat toga, studenti se sve više oslanjaju na sažete informacije i brze preglede, preferirajući formate poput videa i podcasta, koji nude vizualno i auditivno iskustvo. Ova promjena u navikama može imati dalekosežne posljedice na njihov proces učenja i sposobnost kritičkog razmišljanja, jer se čini da gube vještine dubinskog čitanja i analitičkog promišljanja koje su ključne za akademski uspjeh. Dok jedni ostaju vjerni fizičkim knjigama, drugi se okreću digitalnim formatima, uživajući u njihovoj praktičnosti i dostupnosti prilagođenima ubrzanom načinu života današnjih studenata.
Popularne knjige među studentima
Unatoč digitalizaciji i sveprisutnoj dostupnosti informacija, ljubav prema knjigama među studentima i dalje cvjeta. To potvrđuje i UNIDU BookClub kojeg su osnovali studenti Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku. BookClub okuplja zaljubljenike u čitanje i potiče rasprave o raznim književnim djelima. Ova inicijativa svjedoči o tome da, iako se načini konzumacije sadržaja mijenjaju, želja za dubljim razumijevanjem i povezivanjem s literaturom ostaje snažna. Na ljestvicama najomiljenijih naslova među studentima i dalje se nalaze klasična literatura, motivacijski naslovi i stručne knjige. Posebno omiljeni su naslovi poput Atomske navike, Kako steći prijatelje i naklonost ljudi, 1984 i Čovjek zvan Ove.
![]() |
"Kako steći prijatelje i naklonost ljudi" autora Dalea Carnegieja: Ovaj klasični vodič o međuljudskim odnosima i komunikacijskim vještinama nudi praktične savjete za izgradnju pozitivnih odnosa. Carnegie istražuje ključne principe uspješne komunikacije, uključujući važnost iskrenog interesa za druge i aktivnog slušanja. Ova knjiga posebno je korisna studentima, jer pomaže u razvoju vještina potrebnih za uspjeh u akademskom okruženju i budućim karijerama.
"1984" autora Georgea Orwella: Ova distopijska novela prikazuje mračnu viziju budućnosti pod totalitarnim režimom koji nadzire i kontrolira svaki aspekt života. "1984" je posebno relevantna za studente, jer potiče kritičko razmišljanje o društvenim, političkim i etičkim pitanjima, izazivajući ih da preispituju vlastita uvjerenja.
Knjiga "Čovjek zvan Ove" autora Fredrika Backmana dirljiva je i humorna priča o Ovi, starijem muškarcu koji je naizgled mrzovoljan i ciničan. Ova novela istražuje teme prijateljstva, ljubavi i gubitka te pruža lekcije o važnosti otvorenosti prema drugima, prihvaćanju promjena i pronalaženju sreće u neočekivanim trenucima. Backmanov stil pisanja, koji kombinira humor i duboke emocionalne trenutke, čini ovu knjigu inspirativnom i nezaboravnom.
Evolucija čitanja u digitalnom dobu
Iako se način čitanja promijenio, studenti i dalje aktivno konzumiraju knjige, ali u različitim formatima. Digitalizacija donosi brojne prednosti, poput dostupnosti i praktičnosti, no istovremeno postavlja izazove, kao što su smanjena koncentracija i površno čitanje. Ključno je pronaći ravnotežu između prednosti tehnologije i dubokog razumijevanja sadržaja koje nudi tradicionalno čitanje. Održavanje navike čitanja može značajno doprinijeti znanju i kritičkom razmišljanju.
Tina Tomičić
Primjedbe
Objavi komentar